ocieplanie pianką PUR

7 stycznia 2020 5 min na przeczytanie

W czym ocieplenie pianką PUR jest lepsze od ocieplania styropianem lub wełną?

Porady : BEST-EW Emil Woźniak, Termoizolacja / Ocieplenie budynku, TOP 10

Z ociepleniem  poddasza jest trochę jak z noszeniem czapki zimą – jeśli jej nie założysz, narażasz się na stratę ciepła rzędu 60%. Z kolei kiedy nie ocieplisz, bądź słabo ocieplisz poddasze, narażasz się na utratę od 25% do 30% ciepła. To naprawdę dużo. Te liczby przekładają się oczywiście na wyższe koszty ogrzewania domu oraz zmniejszają komfort przebywania w danym budynku. Ucieczce ciepła można jednak łatwo zaradzić – wystarczy wybrać odpowiedni materiał ociepleniowy do ocieplenia domu/budynku. Na rynku dostępnych jest dużo rozwiązań, ale do najpopularniejszych z nich z pewnością należą: wełna, styropian czy ocieplenie pianką (PUR). W dzisiejszym artykule postaramy się omówić każdą z tych metod i wybrać tą najlepszą.

Najpopularniejsze materiały do ocieplenia poddasza

1.Wełna czy ocieplenie pianką PUR

Wełna to materiał termoizolacyjny odporny na wysokie temperatury, sięgające nawet 800 – 1000 stopni. Nie przyczynia się do rozprzestrzeniania ognia – co jest jej niezaprzeczalną zaletą. Materiał ten stanowi również bardzo dobrą izolację akustyczną, dzięki czemu jest to dobry materiał do ocieplania m.in. poddaszy użytkowych. Wełna stosunkowo łatwo dopasowuje się do szczelin i zagięć, jednak może tworzyć mostki termiczne, których nie tworzy pianka poliuretanowa (PUR). Ponadto, wełna jest niestety ciężkim materiałem, który będzie stanowił spore obciążenie dla więźby i całej konstrukcji budynku. Co prawda dzięki swojej ciężkości zapewnia dobrą izolację akustyczną i termiczną. Za to dobrą izolację zapewnia ocieplenie pianką PUR, która jest o wiele lżejsza.

Warto również wspomnieć, że wełna pyli, szczególnie podczas montażu, ale również później, co może być spory problem dla alergików. Tego problemu zupełnie nie ma w przypadku pianki poliuretanowej. Piana PUR która w ogóle nie pyli i jest nawet stosowana do produkcji hipoalergicznych materacy!

2.Styropian

Ocieplenie styropianem jest stosowane co prawda coraz rzadziej, co nie zmienia to faktu, że nadal bywa stosowane. Styropian ma swoje zalety, przede wszystkim jest materiałem, który ma dobre właściwości termoizolacyjne. Za to niestety nie może pochwalić się dobrą izolacją akustyczną. Do jego wad można również z pewnością zaliczyć łatwopalność.

3. Ocieplenie pianką PUR

Pianka PUR, czyli piana poliuretanowa nie tworzy mostków termicznych, co sprawia, że ogranicza utratę ciepła praktycznie do zera. Jej dopasowanie do kształtów i szczelin więźby nie sprawia żadnych trudności. Pianka z łatwością wypełnia wszystkie szczeliny i tworzy świetną warstwę izolacyjną. Jest to bardzo dobre rozwiązanie nie tylko do ocieplenia dachu o prostej, ale przede wszystkim o skomplikowanej więźbie. Pianka bardzo dobrze izoluje przed wilgocią, co sprawia, że nie musimy się martwić o rozwój pleśni, czy grzyba. Niezależnie od tego, w jak bardzo wilgotnym otoczeniu został zbudowany dom.

Pozostając w temacie wilgoci, warto dodać, że pianka nie przepuszcza i nie nasiąka wodą, dzięki czemu w żaden sposób nie traci swoich cudownych właściwości. Jest również bardzo odporna na wszelkie budowlane usterki, a w razie potrzeby można bardzo łatwo uzupełnić jej ubytek.

4. Nie tylko wewnątrz budynku

Piankę poliuretanową (PUR) można stosować nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz budynku, chociaż w tym drugim przypadku warto zdecydować się na dodatkową izolację (hydroizolację). Cena ocieplenia budynku pianką PUR jest wyższa od ocieplenia podobnej powierzchni styropianem lub wełną (o kosztach ocieplenia budynku wspomnimy w jednym z kolejnych artykułów), jednak będzie ona z pewnością maleć wraz ze wzrostem popularności tej metody, która jest stosunkowo nowa w naszym kraju.

Jak określa się grubość ocieplenia i koszt izolacji? Przede wszystkim korzysta się z tzw. współczynnika przewodzenia ciepła lambda, dzięki któremu można obliczyć, jaka grubość materiału będzie potrzebna do ocieplenia budynku, co pozwala na oszacowanie kosztu całego przedsięwzięcia. Oczywiście im mniej materiału trzeba będzie zużyć, tym koszt będzie mniejszy. Jeśli chodzi o współczynnik lambda, wełna i pianka PUR mają praktycznie takie same wartości, natomiast pianka bezkonkurencyjnie wygrywa w pojedynku na izolację termiczną. Dzięki sposobowi w jaki jest aplikowana dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc, gdzie trudno jest dotrzeć wełnie. Ponadto pianka poliuretanowa (PUR) bardzo dobrze przylega do podłoża. Wszystko to przyczynia się do lepszego ocieplenia budynku, a w konsekwencji do niższych kosztów ogrzewania.

Często może spotkać się z pytaniem: „Czy można ocieplić pianą poliuretanową (PUR) poddasze / budynek na własną rękę?”. Oczywiście, jednak nie jest to zalecane, ponieważ ocieplenie pianką PUR (i każdym innym materiałem) wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Dlatego zdecydowanie polecamy zgłoszenie się do firmy, która ma doświadczenie w tego rodzaju ociepleniach, dysponuje profesjonalnym sprzętem, wiedzą oraz doświadczeniem. My ze swojej strony możemy polecić nasze usługi poparte wieloletnim doświadczeniem, dzięki któremu zapewnimy Państwu solidne i rzetelne wykonanie usługi.

# BEST-EW

NAGRADZAMY najbardziej aktywnych! Po przeczytaniu oceń, skomentuj, udostępnij
[Łącznie: 2 Średnio: 5]