23 marca 2020 4 min na przeczytanie
Energooszczędność a ocieplanie pianką PUR
Porady : BEST-EW Emil Woźniak, Termoizolacja / Ocieplenie budynku, TOP 10
Decydując się na ocieplanie pianką PUR zwiększasz energooszczędność swojego budynku. Niezależnie od tego czy pomieszczenie ma przeznaczenie gospodarcze użytkowe czy też mieszkalne. Właściciele nieruchomości decydują się na ocieplenie pianką PUR stropów, ścian, podłóg, posadzek, poddaszy, strychów. Ponieważ chcą utrzymać optymalną temperaturę i prawidłową wilgotność w pomieszczeniach.
Ocieplanie pianką PUR a energooszczędność – czy faktycznie można to powiązać?
Piana poliuretanowa (potocznie nazywana pianką PUR) to wygodne rozwiązanie termoizolacyjne stosowane coraz częściej. Używane nie tylko w nowopowstałych budynkach, ale również w czasie renowacji tych nieruchomości, które powstały już jakiś czas temu. Powszechnie stosowana jest w różnego rodzaju halach produkcyjnych i pomieszczeniach gospodarczych. Ponieważ ważna jest stała temperatura w pomieszczeniach np. z punktu widzenia przechowywanych tam rzeczy.
Budowa piany to porowata powierzchnia, która powstaje w wyniku połączenia się z dwutlenkiem węgla. Początkowo tworzy plastyczną, kleistą masę, by po chwili zamienić się w twardą, dość odporną na zgniecenia bryłę. Dzięki tym właściwościom pianka po naniesieniu na powierzchnię całkowicie ją uszczelnia. Jaki to ma wpływ na energooszczędność? Chyba powoli się już domyślacie.
Ocieplanie pianką PUR – czy faktycznie jest potrzebne?
Jakie korzyści płyną z ocieplenia budynku pianką PUR? Oczywiście największa to zdrowotne – przebywający w pomieszczeniu ludzie nie są narażeni na kontakt z wilgocią i zagrzybieniem. Druga korzyść, równie istotna to oszczędność – ocieplenie pomieszczenia pozwala ograniczyć wydatki m.in. na ogrzewanie. Jak zatem sprawić, że pomieszczenie będzie dokładnie ocieplone? Najprostszą metodą jest zastosowanie pianki PUR. Jej właściwości doskonale wpływają na uszczelnienie powierzchni przed utratą ciepła. Rozwiązanie to przynosi widoczne rezultaty w oszczędzeniu na ogrzewaniu i ten fakt zaraz zostanie udowodniony.
Zalety zastosowania pianki PUR jako termoizolacja:
- energooszczędność dzięki redukcji zużycia energii na ogrzanie pomieszczenia
- redukcja tzw. mostków cieplnych – czyli powierzchni przez, które najczęściej ciepło ulatnia się z pomieszczenia i tym samym możliwość zatrzymania ciepłego powietrza wewnątrz
- wzmocnienie ścian i pokrywy dachowej – naniesienie piany na wewnętrzną powierzchnię stropu oraz ścian pozwala na wzmocnienie ich, dzięki temu, że piana po zastygnięciu utwardza się
- paro-przepuszczalność pianki zapewnia odpowiednią cyrkulację i zapewnienie wilgotności
- lekka konstrukcja pianki nie przeciąża konstrukcji budynku
Zalet ocieplania pianką PUR oczywiście można jeszcze wymieniać. Największą zaletą pianki PUR jest fakt, że poprzez zastosowanie tej lekkiej konstrukcyjnie metody, można realnie zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Jeśli zatem do tej pory w pomieszczeniach były używane dodatkowe grzejniki, to po zastosowaniu uszczelnienia dachu, można być pewnym, że czas potrzebny do nagrzania tej samej powierzchni będzie mniejszy. Ciepło będzie się w nim utrzymywało zdecydowanie dłużej, niż przed ociepleniem pianką. Ponadto, pianka dzięki swojej konsystencji pokrywa powierzchnię w 100%. Dlatego też nie ma tu mowy o łączeniach, docięciach czy odklejeniu się. Pianka PUR to w pełni szczelny produkt termoizolacyjny, zatem tzw. mostki ciepła po zastosowaniu tego rozwiązania nie mają prawa bytu.
Ocieplanie pianką PUR to korzyść widoczna w rachunkach.
Dbanie o konstrukcję budynku, odpowiedni poziom wilgotności i szczelność, po zastosowaniu pianki PUR jest zdecydowanie prostsze, jednak jak widać nie jest to jedyna korzyść. Ograniczenie emisji ciepła w przestrzeń, pozwolenie jej na ulotnienie się z budynku poprzez słabe ogniwa konstrukcji, to pierwszy krok do zaoszczędzenia na wydatkach. Jednak nie tylko na ogrzewaniu można zaoszczędzić.
Właściwości pianki PUR to również kontrola wilgotności i stworzenie bariery nie reagującej na ciepło. Oznacza, że warstwa pianki nie nagrzewa się tak szybko, jak powierzchnia np. dachu w słoneczne dni. Dzięki temu również latem można wpłynąć na obniżkę rachunków – klimatyzatory nie muszą wtedy działać na najwyższych obrotach. Tak więc zastosowanie pianki jako termoizolator przynosi korzyści przez cały rok. Zatem warto zainwestować jednorazowo w takie rozwiązanie i być spokojnym o przyszłe rachunki.
# BEST-EW